Assessed value
$777,640
$511,400 bldg · $266,240 land
Acreage
139.76 ac
$5,564 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1800
2,340 sqft
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1800
- Living area
- 2,340 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Jul 27, 2011
— FOYER DONALD
Bk/Pg 0078/0879
Aug 4, 2003
— LOWENTHAL ET AL
Bk/Pg 0061/0413
Jun 21, 2002
— LOWENTHAL TRUST
Bk/Pg 0056/0000
More on Second Hill Rd
30 SECOND HILL RD
$228,300 · 3.42 ac · Built 1890
49 SECOND HILL RD
$1,010,300 · 170.43 ac
79 SECOND HILL RD
$1,427,760 · 101.53 ac · Built 1880
96 SECOND HILL RD
$210,300 · 2 ac · Built 1900
110 SECOND HILL RD
$416,300 · 1 ac · Built 1951
111 SECOND HILL RD
$329,800 · 4.5 ac · Built 1964
120 SECOND HILL RD
$354,300 · 1 ac · Built 1950
140 SECOND HILL RD
$444,280 · 7.68 ac · Built 1950