Assessed value
$1,010,300
$132,300 bldg · $878,000 land
Acreage
170.43 ac
$5,928 / ac
Land use
980
RR3
Year built
—
Building

- Style
- Outbuildings
Recorded sales
Sep 22, 2017
— NATURE CONSERVANCY INC
Bk/Pg 0087/0810
Oct 31, 1991
— NATURE CONSERVANCY OF CT INC
Bk/Pg 0037/0003
More on Second Hill Rd
30 SECOND HILL RD
$228,300 · 3.42 ac · Built 1890
79 SECOND HILL RD
$1,427,760 · 101.53 ac · Built 1880
96 SECOND HILL RD
$210,300 · 2 ac · Built 1900
110 SECOND HILL RD
$416,300 · 1 ac · Built 1951
111 SECOND HILL RD
$329,800 · 4.5 ac · Built 1964
120 SECOND HILL RD
$354,300 · 1 ac · Built 1950
140 SECOND HILL RD
$444,280 · 7.68 ac · Built 1950
142 SECOND HILL RD
$338,400 · 3.09 ac · Built 1960