Assessed value
$210,300
$79,300 bldg · $131,000 land
Acreage
2 ac
$105,150 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1900
1,272 sqft
Building

- Style
- Conventional
- Year built
- 1900
- Living area
- 1,272 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- Asbest Shingle
Recorded sales
Jun 9, 2025
— 96 SECOND HILL ROAD LLC
Bk/Pg 97/202
Jun 9, 2025
— BRANAGAN SUSAN M ESTATE OF
Bk/Pg 97/201
Feb 18, 2025
— BRANAGAN SUSAN M ESTATE OF
Bk/Pg 96/966
Apr 30, 2008
— BRANAGAN SUSAN M
Bk/Pg 0073/0064
Mar 1, 1984
— GILBERT PAUL &
Bk/Pg 0026/0450
More on Second Hill Rd
30 SECOND HILL RD
$228,300 · 3.42 ac · Built 1890
49 SECOND HILL RD
$1,010,300 · 170.43 ac
79 SECOND HILL RD
$1,427,760 · 101.53 ac · Built 1880
110 SECOND HILL RD
$416,300 · 1 ac · Built 1951
111 SECOND HILL RD
$329,800 · 4.5 ac · Built 1964
120 SECOND HILL RD
$354,300 · 1 ac · Built 1950
140 SECOND HILL RD
$444,280 · 7.68 ac · Built 1950
142 SECOND HILL RD
$338,400 · 3.09 ac · Built 1960