Assessed value
$354,300
$240,200 bldg · $114,100 land
Acreage
1 ac
$354,300 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1950
1,848 sqft
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1950
- Living area
- 1,848 sqft · 114.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Dec 18, 2001
— SCHMUS ROBERT W &
Bk/Pg 0055/0121
Sep 2, 1997
— SCHMUS ROBERT W
Bk/Pg 0046/0492
More on Second Hill Rd
30 SECOND HILL RD
$228,300 · 3.42 ac · Built 1890
49 SECOND HILL RD
$1,010,300 · 170.43 ac
79 SECOND HILL RD
$1,427,760 · 101.53 ac · Built 1880
96 SECOND HILL RD
$210,300 · 2 ac · Built 1900
110 SECOND HILL RD
$416,300 · 1 ac · Built 1951
111 SECOND HILL RD
$329,800 · 4.5 ac · Built 1964
140 SECOND HILL RD
$444,280 · 7.68 ac · Built 1950
142 SECOND HILL RD
$338,400 · 3.09 ac · Built 1960