Assessed value
$1,427,760
$934,200 bldg · $493,560 land
Acreage
101.53 ac
$14,062 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1880
4,413 sqft
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1880
- Living area
- 4,413 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Oct 5, 2020
— ULLMAN DONNA ZACCARO &
Bk/Pg 0091/0394
Apr 6, 2001
— HARGROVE G THOMAS
Bk/Pg 0053/0110
Apr 6, 2001
— HARGROVE G THOMAS
Bk/Pg 0053/0106
Feb 2, 2001
— VONDERWEIDT MICHAEL &
Bk/Pg 0052/0772
Jan 23, 1998
— VONDERWEIDT ANDRE & HANSEN
Bk/Pg 0047/0151
More on Second Hill Rd
30 SECOND HILL RD
$228,300 · 3.42 ac · Built 1890
49 SECOND HILL RD
$1,010,300 · 170.43 ac
96 SECOND HILL RD
$210,300 · 2 ac · Built 1900
110 SECOND HILL RD
$416,300 · 1 ac · Built 1951
111 SECOND HILL RD
$329,800 · 4.5 ac · Built 1964
120 SECOND HILL RD
$354,300 · 1 ac · Built 1950
140 SECOND HILL RD
$444,280 · 7.68 ac · Built 1950
142 SECOND HILL RD
$338,400 · 3.09 ac · Built 1960