Assessed value
$1,010,900
$783,400 bldg · $227,500 land
Acreage
15.19 ac
$66,550 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1995
4,531 sqft
Building

- Style
- Custom Colonial
- Year built
- 1995
- Living area
- 4,531 sqft · 134.0 stories
- Exterior
- Stucco
Recorded sales
Dec 7, 2018
— AGIUS AILEEN
Bk/Pg 0088/1062
Jul 24, 2006
— AGIUS AILEEN 1993 REVOCALBE FAMILY TRUST
Bk/Pg 0069/0699
Oct 27, 2004
— AGIUS JEROME G &
Bk/Pg 0065/0883
Mar 1, 1996
— CERT NOTICE
Bk/Pg 0043/0676
Jul 30, 1993
Bk/Pg 0039/0809
More on Northrop St
18 NORTHROP ST
$461,700 · 0.58 ac · Built 1960
28 NORTHROP ST
$325,100 · 1.55 ac · Built 1963
35 NORTHROP ST
$1,163,300 · 5.17 ac · Built 1990
39 NORTHROP ST
$792,600 · 2 ac · Built 1998
66 NORTHROP ST
$2,180,770 · 31.33 ac · Built 2015
68 NORTHROP ST
$300,800 · 1.76 ac · Built 1940
70 NORTHROP ST
$316,500 · 2 ac · Built 1972
93 NORTHROP ST
$485,430 · 17.93 ac · Built 1930