Assessed value
$461,700
$338,800 bldg · $122,900 land
Acreage
0.58 ac
$796,034 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1960
2,356 sqft
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1960
- Living area
- 2,356 sqft · 114.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Jul 15, 2025
— ZWAIL LESLIE AND NORM TRUSTEES
Bk/Pg 97/290
Aug 20, 2021
— COHEN DAVID J TRUSTEE
Bk/Pg 0093/0104
Dec 4, 2020
— HAYES MAUREEN
Bk/Pg 0091/0906
Nov 10, 2016
— TWEEDIE JOHN & KAREN
Bk/Pg 0086/0904
Feb 6, 1998
— ASH DEBORAH LYTTLE
Bk/Pg 0047/0232
More on Northrop St
28 NORTHROP ST
$325,100 · 1.55 ac · Built 1963
35 NORTHROP ST
$1,163,300 · 5.17 ac · Built 1990
39 NORTHROP ST
$792,600 · 2 ac · Built 1998
66 NORTHROP ST
$2,180,770 · 31.33 ac · Built 2015
68 NORTHROP ST
$300,800 · 1.76 ac · Built 1940
70 NORTHROP ST
$316,500 · 2 ac · Built 1972
93 NORTHROP ST
$485,430 · 17.93 ac · Built 1930
119 NORTHROP ST
$726,800 · 3.23 ac · Built 1989