Assessed value
$485,430
$232,600 bldg · $252,830 land
Acreage
17.93 ac
$27,074 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1930
2,302 sqft
Building

- Style
- Conventional
- Year built
- 1930
- Living area
- 2,302 sqft · 134.0 stories
- Exterior
- Wood
Recorded sales
Jun 11, 2018
— WRIGHT BERNARD T
Bk/Pg 0088/0425
Sep 3, 2002
— WRIGHT BERNARD T & MAUREEN A
Bk/Pg 0057/0000
Dec 22, 1979
— WRIGHT BERNARD T & MAUREEN A
Bk/Pg 0019/0532
More on Northrop St
18 NORTHROP ST
$461,700 · 0.58 ac · Built 1960
28 NORTHROP ST
$325,100 · 1.55 ac · Built 1963
35 NORTHROP ST
$1,163,300 · 5.17 ac · Built 1990
39 NORTHROP ST
$792,600 · 2 ac · Built 1998
66 NORTHROP ST
$2,180,770 · 31.33 ac · Built 2015
68 NORTHROP ST
$300,800 · 1.76 ac · Built 1940
70 NORTHROP ST
$316,500 · 2 ac · Built 1972
119 NORTHROP ST
$726,800 · 3.23 ac · Built 1989