Assessed value
$1,163,300
$816,600 bldg · $346,700 land
Acreage
5.17 ac
$225,010 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1990
4,126 sqft
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1990
- Living area
- 4,126 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Nov 28, 2022
— 35 NORTHROP STREET LLC
Bk/Pg 0094/0875
Sep 1, 2022
— CARLSON RICHARD ERNEST LVG TR
Bk/Pg 0094/0595
Jun 8, 2021
— CARLSON RICHARD E
Bk/Pg 0092/0858
Jun 8, 2021
— CARLSON SHARON L
Bk/Pg 0092/0856
Dec 6, 1989
— CARLSON, SHARON L.
Bk/Pg 0034/0536
More on Northrop St
18 NORTHROP ST
$461,700 · 0.58 ac · Built 1960
28 NORTHROP ST
$325,100 · 1.55 ac · Built 1963
39 NORTHROP ST
$792,600 · 2 ac · Built 1998
66 NORTHROP ST
$2,180,770 · 31.33 ac · Built 2015
68 NORTHROP ST
$300,800 · 1.76 ac · Built 1940
70 NORTHROP ST
$316,500 · 2 ac · Built 1972
93 NORTHROP ST
$485,430 · 17.93 ac · Built 1930
119 NORTHROP ST
$726,800 · 3.23 ac · Built 1989