Assessed value
$239,000
$91,200 bldg · $147,800 land
Acreage
3.79 ac
$63,061 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1950
960 sqft
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1950
- Living area
- 960 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Jan 16, 2009
— DAVID GELU
Bk/Pg 0074/0231
Dec 31, 1988
— READYOFF EDITH D
Bk/Pg 0033/0512
More on Benson Rd
49 BENSON RD
$398,890 · 3.5 ac · Built 1975
74 BENSON RD
$275,900 · 2 ac · Built 1952
84 BENSON RD
$516,100 · 5.09 ac · Built 1986
85 BENSON RD
$348,100 · 4.38 ac · Built 1956
98 BENSON RD
$819,700 · 108.93 ac · Built 2001
100 BENSON RD
$2,076,970 · 92.02 ac · Built 1995
BENSON RD
$507,900 · 70.9 ac
BENSON RD
$49,300 · 7.82 ac