Assessed value
$398,890
$255,300 bldg · $143,590 land
Acreage
3.5 ac
$113,969 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1975
2,907 sqft
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1975
- Living area
- 2,907 sqft · 134.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Jul 19, 2006
— HENNESSY DOROTHY M
Bk/Pg 0069/0686
Jul 9, 1975
— HENNESSY DANIEL S & DOROTHY M
Bk/Pg 0021/0017
More on Benson Rd
23 BENSON RD
$239,000 · 3.79 ac · Built 1950
74 BENSON RD
$275,900 · 2 ac · Built 1952
84 BENSON RD
$516,100 · 5.09 ac · Built 1986
85 BENSON RD
$348,100 · 4.38 ac · Built 1956
98 BENSON RD
$819,700 · 108.93 ac · Built 2001
100 BENSON RD
$2,076,970 · 92.02 ac · Built 1995
BENSON RD
$49,300 · 7.82 ac
BENSON RD
$6,300 · 1 ac