Assessed value
$1,865,500
$246,300 bldg · $1,619,200 land
Acreage
224 ac
$8,328 / ac
Land use
982
RR3
Year built
1880
1,736 sqft
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1880
- Living area
- 1,736 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Sep 22, 2017
— NATURE CONSERVANCY INC
Bk/Pg 0087/0810
Oct 31, 1991
— NATURE CONSERVANCY OF CT INC
Bk/Pg 0037/0001
More on Northrop St
18 NORTHROP ST
$461,700 · 0.58 ac · Built 1960
28 NORTHROP ST
$325,100 · 1.55 ac · Built 1963
35 NORTHROP ST
$1,163,300 · 5.17 ac · Built 1990
39 NORTHROP ST
$792,600 · 2 ac · Built 1998
66 NORTHROP ST
$2,180,770 · 31.33 ac · Built 2015
68 NORTHROP ST
$300,800 · 1.76 ac · Built 1940
70 NORTHROP ST
$316,500 · 2 ac · Built 1972
93 NORTHROP ST
$485,430 · 17.93 ac · Built 1930