Assessed value
$363,400
$222,100 bldg · $141,300 land
Acreage
3 ac
$121,133 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1900
2,666 sqft
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1900
- Living area
- 2,666 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Oct 7, 2024
— CARIANI MATTHEW AND TATIANA
Bk/Pg 96/550
Aug 12, 2024
— ZF SPV LLC
Bk/Pg 96/416
May 9, 2022
— GODDEN CONSTRUCTION COMPANY LLC
Bk/Pg 0094/0180
Apr 14, 2021
— THIERFELD ALLISON &
Bk/Pg 0092/0493
Feb 23, 1990
— LORD KATHLEEN M
Bk/Pg 0034/0875
More on New Milford Rd West
11 NEW MILFORD RD WEST
$308,500 · 3.5 ac · Built 1989
29 NEW MILFORD RD WEST
$197,000 · 0.94 ac · Built 1960
36 NEW MILFORD RD WEST
$167,800 · 0.86 ac · Built 1940
39 NEW MILFORD RD WEST
$327,200 · 1.21 ac · Built 1957
63 NEW MILFORD RD WEST
$269,300 · 2.14 ac · Built 1982
67 NEW MILFORD RD WEST
$290,600 · 2.57 ac · Built 1940
119 NEW MILFORD RD WEST
$575,200 · 2.33 ac · Built 1984
160 NEW MILFORD RD WEST
$241,500 · 1 ac · Built 1968