Assessed value
$575,200
$364,600 bldg · $210,600 land
Acreage
2.33 ac
$246,867 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1984
3,415 sqft
Building

- Style
- Contemporary
- Year built
- 1984
- Living area
- 3,415 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Cedar
Recorded sales
Sep 25, 2019
— SARGENT TODD
Bk/Pg 0089/0827
Sep 29, 2017
— SWIFT ELIZABETH I
Bk/Pg 0087/0830
Feb 4, 2008
— COOK DOUGLAS AND SHEILA S
Bk/Pg 0072/0707
Jul 7, 2006
— COOK SHEILA S
Bk/Pg 0069/0532
Oct 31, 2003
— FLEISCHMAN, BETTY
Bk/Pg 0063/0035
More on New Milford Rd West
11 NEW MILFORD RD WEST
$308,500 · 3.5 ac · Built 1989
29 NEW MILFORD RD WEST
$197,000 · 0.94 ac · Built 1960
36 NEW MILFORD RD WEST
$167,800 · 0.86 ac · Built 1940
39 NEW MILFORD RD WEST
$327,200 · 1.21 ac · Built 1957
63 NEW MILFORD RD WEST
$269,300 · 2.14 ac · Built 1982
67 NEW MILFORD RD WEST
$290,600 · 2.57 ac · Built 1940
160 NEW MILFORD RD WEST
$241,500 · 1 ac · Built 1968
229 NEW MILFORD RD WEST
$464,300 · 4.4 ac · Built 1940