Assessed value
$165,700
$16,500 bldg · $149,200 land
Acreage
8.66 ac
$19,134 / ac
Land use
980
RR2
Year built
—
Building
- Style
- Outbuildings
Recorded sales
Sep 22, 2025
— BRIDGEWATER LAND TRUST
Bk/Pg 97/570
Mar 27, 2019
— PEARDON EVELINE L
Bk/Pg 0089/0220
Jun 9, 2016
— PEARDON THOMAS PRESTON JR EST OF
Bk/Pg 0086/0296
May 23, 1983
— PEARDON THOMAS P JR
Bk/Pg 0025/0725
More on Christian St
24 CHRISTIAN ST
$411,400 · 1 ac · Built 1850
27 CHRISTIAN ST
$1,066,300 · 4 ac · Built 2006
39 CHRISTIAN ST
$404,900 · 2.19 ac · Built 1986
44 CHRISTIAN ST
$781,900 · 7.46 ac · Built 1810
75 CHRISTIAN ST
$381,000 · 1.2 ac · Built 1900
83 CHRISTIAN ST
$270,500 · 1.5 ac · Built 1853
109 CHRISTIAN ST
$579,640 · 14.43 ac · Built 2006
110 CHRISTIAN ST
$249,880 · 12.64 ac