Assessed value
$598,840
$264,200 bldg · $334,640 land
Acreage
56.8 ac
$10,543 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1970
2,959 sqft
Building

- Style
- Contemporary
- Year built
- 1970
- Living area
- 2,959 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Cedar
Recorded sales
Sep 9, 2022
— ABBETT LINDA J TRUSTEE
Bk/Pg 0094/0641
Jun 4, 2018
— ABBETT MARILYN S
Bk/Pg 0088/0377
Jun 4, 1971
— ABBETT ROBERT K & MARILYN S
Bk/Pg 0018/0424
More on Henry Sanford Rd
6 HENRY SANFORD RD
$263,800 · 4.5 ac · Built 1900
10 HENRY SANFORD RD
$672,930 · 28.5 ac · Built 1993
15 HENRY SANFORD RD
$293,800 · 2.16 ac · Built 1975
26 HENRY SANFORD RD
$251,700 · 0.85 ac · Built 1947
36 HENRY SANFORD RD
$250,200 · 3.63 ac · Built 1962
48 HENRY SANFORD RD
$313,100 · 3.02 ac · Built 1952
58 HENRY SANFORD RD
$559,500 · 8.58 ac · Built 1953
71 HENRY SANFORD RD
$261,200 · 4 ac · Built 1962