Assessed value
$485,500
$388,100 bldg · $97,400 land
Acreage
1.41 ac
$344,326 / ac
Land use
101
RR2
Year built
2000
3,792 sqft
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 2000
- Living area
- 3,792 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
Oct 1, 1999
— HEIM THEODORE S &
Bk/Pg 0050/0464
May 11, 1971
— LUCAS VINCENT H & BETTY W
Bk/Pg 0018/0391
More on Canfield Dr
1 CANFIELD DR
$438,900 · 1.12 ac · Built 1998
14 CANFIELD DR
$403,000 · 1.03 ac · Built 1973
15 CANFIELD DR
$234,200 · 2.04 ac · Built 1964
19 CANFIELD DR
$298,100 · 1.68 ac · Built 1974
25 CANFIELD DR
$275,200 · 2.07 ac · Built 1972
28 CANFIELD DR
$297,300 · 1.38 ac · Built 1967
34 CANFIELD DR
$406,000 · 1.19 ac · Built 1965
35 CANFIELD DR
$305,100 · 1.85 ac · Built 1971