Assessed value
$291,500
$214,600 bldg · $76,900 land
Acreage
0.25 ac
$1,166,000 / ac
Land use
101
TG
Year built
1911
2,660 sqft
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1911
- Living area
- 2,660 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
May 3, 2018
— KEENE JANET C
Bk/Pg 0088/0276
Nov 21, 2012
— KEENE KENNETH K AND JANET C
Bk/Pg 0081/0315
Aug 5, 2005
— SYNNESTVEDT JARED & MARIE B
Bk/Pg 0067/0520
Oct 30, 2002
— SYNNESTVEDT JARED & MARIE B
Bk/Pg 0/0
More on Main St North
10 MAIN ST NORTH
$401,600 · 0.5 ac · Built 1850
20 MAIN ST NORTH
$825,300 · 3 ac · Built 1840
23 MAIN ST NORTH
$440,200 · 2.67 ac · Built 1880
33 MAIN ST NORTH
$278,800 · 1 ac · Built 1850
46 MAIN ST NORTH
$562,100 · 0.81 ac · Built 1899
49 MAIN ST NORTH
$361,200 · 0.65 ac · Built 1880
52 MAIN ST NORTH
$234,900 · 0.55 ac · Built 1770
56 MAIN ST NORTH
$226,200 · 1.1 ac · Built 1840