Assessed value
$371,600
$271,800 bldg · $99,800 land
Acreage
1.86 ac
$199,785 / ac
Land use
101
RR2
Year built
1950
2,954 sqft
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1950
- Living area
- 2,954 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Apr 20, 2021
— MARIANO PETER F AND ERIN W
Bk/Pg 0092/0554
Sep 28, 1999
— LEDBETTER JULIE ANN &
Bk/Pg 0050/0404
Oct 19, 1993
— SCHRAMM LINDA J
Bk/Pg 0040/0181
More on Hat Shop Hill Rd
19 HAT SHOP HILL RD
$406,700 · 1.25 ac · Built 1880
20 HAT SHOP HILL RD
$351,300 · 1.5 ac · Built 1940
30 HAT SHOP HILL RD
$357,920 · 5.63 ac · Built 1949
33 HAT SHOP HILL RD
$395,700 · 0.75 ac · Built 1840
34 HAT SHOP HILL RD
$521,900 · 1.66 ac · Built 1832
39 HAT SHOP HILL RD
$280,400 · 0.94 ac · Built 1955
40 HAT SHOP HILL RD
$313,900 · 0.81 ac · Built 1947
49 HAT SHOP HILL RD
$1,128,400 · 10.18 ac · Built 2001