Assessed value
$480,790
$365,390 bldg · $115,400 land
Acreage
2.22 ac
$216,572 / ac
Land use
101
RR2
Year built
1825
3,371 sqft
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1825
- Living area
- 3,371 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Brick/Masonry
Recorded sales
Aug 9, 2021
— JAMES JANETTE
Bk/Pg 0093/0036
Oct 10, 1978
— GUSTIN JAMES & MELANIE W
Bk/Pg 0022/0904
More on Hat Shop Hill Rd
19 HAT SHOP HILL RD
$406,700 · 1.25 ac · Built 1880
20 HAT SHOP HILL RD
$351,300 · 1.5 ac · Built 1940
30 HAT SHOP HILL RD
$357,920 · 5.63 ac · Built 1949
33 HAT SHOP HILL RD
$395,700 · 0.75 ac · Built 1840
34 HAT SHOP HILL RD
$521,900 · 1.66 ac · Built 1832
39 HAT SHOP HILL RD
$280,400 · 0.94 ac · Built 1955
40 HAT SHOP HILL RD
$313,900 · 0.81 ac · Built 1947
49 HAT SHOP HILL RD
$1,128,400 · 10.18 ac · Built 2001