Skip to main content

Parcel · Map 28 · Block 35

5 HATCH RD

Owner: SMITH ALAN MARC &; ELIZABETH

Assessed value

$746,400

$614,000 bldg · $132,400 land

Acreage

5.14 ac

$145,214 / ac

Land use

101

RR3

Year built

1849

2,754 sqft

Building

Building photograph for 5 HATCH RD
Style
Antique
Year built
1849
Living area
2,754 sqft · 2.0 stories
Exterior
Clapboard

Recorded sales

  1. Jul 6, 2020

    SMITH ALAN MARC &

    Bk/Pg 0090/0923

    $801,000
  2. Mar 19, 1999

    WIEHL RICHARD V

    Bk/Pg 0049/0506

    $545,000
  3. Oct 11, 1988

    BROWER HARRY E

    Bk/Pg 0033/0181

    $510,000

More on Hatch Rd

View source assessor card