Assessed value
$338,600
$209,000 bldg · $129,600 land
Acreage
5.65 ac
$59,929 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1839
2,229 sqft
Building

- Style
- Conventional
- Year built
- 1839
- Living area
- 2,229 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Jul 21, 2025
— CREMONI FRANK
Bk/Pg 97/327
Mar 31, 2022
— BOONE JAMES &
Bk/Pg 0093/1097
Jan 18, 2022
— SLONE RICHARD H &
Bk/Pg 0093/0842
Jan 18, 2022
— SLONE RICHARD H &
Bk/Pg 0093/0839
Jan 18, 2022
— SLONE GOMEZ ERIN J &
Bk/Pg 0093/0837
More on New Milford Rd East
26 NEW MILFORD RD EAST
$557,000 · 2.47 ac · Built 1965
51 NEW MILFORD RD EAST
$308,700 · 1.5 ac · Built 1988
59 NEW MILFORD RD EAST
$332,900 · 1.82 ac · Built 1979
61 NEW MILFORD RD EAST
$325,900 · 1 ac · Built 2002
69 NEW MILFORD RD EAST
$179,600 · 1.98 ac · Built 1932
101 NEW MILFORD RD EAST
$231,500 · 1.38 ac · Built 1968
105 NEW MILFORD RD EAST
$392,300 · 2.36 ac · Built 1987
109 NEW MILFORD RD EAST
$223,300 · 2.1 ac · Built 1960