Parcel · Map 27 · Block 24 · Lot 1
NEW MILFORD RD EAST
Assessed value
$476,600
$1,400 bldg · $478,000 land
Acreage
74.03 ac
$6,438 / ac
Land use
980
RR3
Year built
—
Building
- Style
- Vacant Land
Recorded sales
Sep 30, 2021
— NORTHWEST CONNECTICUT LAND CONSERVANCY INC
Bk/Pg 0093/0236
Jan 20, 1970
— HANSEN SUSAN T EST OF
Bk/Pg 0018/0110
More on New Milford Rd East
26 NEW MILFORD RD EAST
$557,000 · 2.47 ac · Built 1965
51 NEW MILFORD RD EAST
$308,700 · 1.5 ac · Built 1988
59 NEW MILFORD RD EAST
$332,900 · 1.82 ac · Built 1979
61 NEW MILFORD RD EAST
$325,900 · 1 ac · Built 2002
69 NEW MILFORD RD EAST
$179,600 · 1.98 ac · Built 1932
101 NEW MILFORD RD EAST
$231,500 · 1.38 ac · Built 1968
105 NEW MILFORD RD EAST
$392,300 · 2.36 ac · Built 1987
109 NEW MILFORD RD EAST
$223,300 · 2.1 ac · Built 1960