Assessed value
$637,400
$422,000 bldg · $215,400 land
Acreage
6.97 ac
$91,449 / ac
Land use
101
I
Year built
1991
2,880 sqft
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1991
- Living area
- 2,880 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Sep 24, 2025
— DWY PATRICIA A
Bk/Pg 97/583
Jun 21, 1990
— DWY DONALD R AND PATRICIA A
Bk/Pg 0035/0394
More on New Milford Rd East
26 NEW MILFORD RD EAST
$557,000 · 2.47 ac · Built 1965
51 NEW MILFORD RD EAST
$308,700 · 1.5 ac · Built 1988
59 NEW MILFORD RD EAST
$332,900 · 1.82 ac · Built 1979
61 NEW MILFORD RD EAST
$325,900 · 1 ac · Built 2002
69 NEW MILFORD RD EAST
$179,600 · 1.98 ac · Built 1932
101 NEW MILFORD RD EAST
$231,500 · 1.38 ac · Built 1968
105 NEW MILFORD RD EAST
$392,300 · 2.36 ac · Built 1987
109 NEW MILFORD RD EAST
$223,300 · 2.1 ac · Built 1960