Assessed value
$972,800
$749,400 bldg · $223,400 land
Acreage
6.9 ac
$140,986 / ac
Land use
340
C
Year built
1983
14,976 sqft
Building

- Style
- Office/Warehs
- Year built
- 1983
- Living area
- 14,976 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Pre-finsh Metl
- Heat
- Forced Air · Oil
Recorded sales
Jun 20, 2008
— HOLLAND JOINT VENTURE LLC
Bk/Pg 0073/0411
Oct 25, 1994
— LAGUARDIA THOMAS S
Bk/Pg 0042/0070
More on New Milford Rd East
26 NEW MILFORD RD EAST
$557,000 · 2.47 ac · Built 1965
51 NEW MILFORD RD EAST
$308,700 · 1.5 ac · Built 1988
59 NEW MILFORD RD EAST
$332,900 · 1.82 ac · Built 1979
61 NEW MILFORD RD EAST
$325,900 · 1 ac · Built 2002
69 NEW MILFORD RD EAST
$179,600 · 1.98 ac · Built 1932
101 NEW MILFORD RD EAST
$231,500 · 1.38 ac · Built 1968
105 NEW MILFORD RD EAST
$392,300 · 2.36 ac · Built 1987
109 NEW MILFORD RD EAST
$223,300 · 2.1 ac · Built 1960