Assessed value
$754,200
$509,700 bldg · $244,500 land
Acreage
25.98 ac
$29,030 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1740
2,970 sqft
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1740
- Living area
- 2,970 sqft · 112.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Jan 8, 2021
— HELMY ELISABETH
Bk/Pg 0091/1094
Jul 22, 2019
— HELMY ELISABETH
Bk/Pg 0089/0692
Jun 12, 2018
— KANNER-CUMING BERNICE
Bk/Pg 0088/0431
Jun 12, 2018
— DAVID B CUMING REV TR
Bk/Pg 0088/0426
Mar 13, 1984
— CUMING DAVID B & KANNER-CUMING BERNICE
Bk/Pg 0026/0505
More on Skyline Ridge Rd
4 SKYLINE RIDGE RD
$337,100 · 1.75 ac · Built 1904
11 SKYLINE RIDGE RD
$1,780,540 · 10.49 ac · Built 1775
30 SKYLINE RIDGE RD
$991,000 · 5.53 ac · Built 1964
40 SKYLINE RIDGE RD
$186,900 · 4.64 ac
49 SKYLINE RIDGE RD
$30,370 · 19.28 ac
54 SKYLINE RIDGE RD
$1,155,300 · 4 ac · Built 1984
66 SKYLINE RIDGE RD
$994,410 · 14.85 ac · Built 1809
89 SKYLINE RIDGE RD
$1,089,000 · 3.07 ac · Built 2011