Assessed value
$935,650
$789,700 bldg · $145,950 land
Acreage
9.75 ac
$95,964 / ac
Land use
101
RR4
Year built
1784
4,450 sqft
Building

- Style
- Antique
- Year built
- 1784
- Living area
- 4,450 sqft · 212.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Mar 27, 2019
— PEARDON EVELINE L
Bk/Pg 0089/0222
Jun 9, 2016
— PEARDON THOMAS PRESTON JR EST OF
Bk/Pg 0086/0296
May 23, 1983
— PEARDON THOMAS P JR
Bk/Pg 0025/0725
More on Rocky Hill Rd
11 ROCKY HILL RD
$249,900 · 3 ac · Built 1947
55 ROCKY HILL RD
$1,158,100 · 5 ac · Built 1799
60 ROCKY HILL RD
$400,110 · 27.1 ac · Built 1780
108 ROCKY HILL RD
$353,410 · 6.48 ac · Built 1973
140 ROCKY HILL RD
$726,700 · 15.06 ac · Built 1980
160 ROCKY HILL RD
$86,060 · 30.83 ac
280 ROCKY HILL RD
$154,440 · 8.02 ac
300 ROCKY HILL RD
$2,625,350 · 20.2 ac · Built 1800