Assessed value
$152,500
$152,500 land
Acreage
6.15 ac
$24,797 / ac
Land use
980
RR4
Year built
—
Building
- Style
- Vacant Land
Recorded sales
Aug 25, 2020
— NORTHWEST CONNECTICUT LAND CONSERVANCY INC
Bk/Pg 0091/0080
May 29, 2007
— WEANTINOGE HERITAGE LAND TRUST INC
Bk/Pg 0071/0410
Dec 28, 1999
— WEANTINOGE HERITAGE INC
Bk/Pg 0050/0883
May 3, 1972
— FICALORA ANTHONY
Bk/Pg 0019/0187
More on Rocky Hill Rd
11 ROCKY HILL RD
$249,900 · 3 ac · Built 1947
22 ROCKY HILL RD
$935,650 · 9.75 ac · Built 1784
55 ROCKY HILL RD
$1,158,100 · 5 ac · Built 1799
60 ROCKY HILL RD
$400,110 · 27.1 ac · Built 1780
108 ROCKY HILL RD
$353,410 · 6.48 ac · Built 1973
140 ROCKY HILL RD
$726,700 · 15.06 ac · Built 1980
160 ROCKY HILL RD
$86,060 · 30.83 ac
280 ROCKY HILL RD
$154,440 · 8.02 ac