Assessed value
$1,020,600
$686,100 bldg · $334,500 land
Acreage
3.05 ac
$334,623 / ac
Land use
101W
RR3
Year built
1993
4,389 sqft
Building

- Style
- Custom Colonial
- Year built
- 1993
- Living area
- 4,389 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Cedar
Recorded sales
Jun 29, 2001
— SAFT STUART AND STEPHANIE
Bk/Pg 0053/0801
Aug 5, 1996
— CARVALKO SUSIE M
Bk/Pg 0044/0536
More on Iron Ore Hill Rd
89 IRON ORE HILL RD
$587,100 · 2.13 ac · Built 1995
99 IRON ORE HILL RD
$633,900 · 2 ac · Built 1996
149 IRON ORE HILL RD
$557,400 · 2.04 ac · Built 1976
151 IRON ORE HILL RD
$440,500 · 2.04 ac · Built 1996
185 IRON ORE HILL RD
$811,800 · 3.16 ac · Built 1975
187 IRON ORE HILL RD
$3,351,300 · 3.02 ac · Built 2006
IRON ORE HILL RD
$742,100 · 73.9 ac