Assessed value
$811,800
$644,200 bldg · $167,600 land
Acreage
3.16 ac
$256,899 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1975
2,755 sqft
Building

- Style
- Custom Colonial
- Year built
- 1975
- Living area
- 2,755 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Dec 15, 2015
— EZA LLC
Bk/Pg 0085/0683
Aug 12, 2013
— ANDERSON MARC J AND
Bk/Pg 0082/0599
Apr 30, 2004
— FERREIRA WOLNEY & ALBERTINA
Bk/Pg 0064/0529
Mar 27, 1998
— WHELAN JAMES K & MIRIAM C
Bk/Pg 0047/0503
More on Iron Ore Hill Rd
89 IRON ORE HILL RD
$587,100 · 2.13 ac · Built 1995
99 IRON ORE HILL RD
$633,900 · 2 ac · Built 1996
149 IRON ORE HILL RD
$557,400 · 2.04 ac · Built 1976
151 IRON ORE HILL RD
$440,500 · 2.04 ac · Built 1996
187 IRON ORE HILL RD
$3,351,300 · 3.02 ac · Built 2006
188 IRON ORE HILL RD
$1,020,600 · 3.05 ac · Built 1993
IRON ORE HILL RD
$742,100 · 73.9 ac