Assessed value
$440,500
$201,600 bldg · $238,900 land
Acreage
4 ac
$110,125 / ac
Land use
101
RR4
Year built
1952
1,113 sqft
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 1952
- Living area
- 1,113 sqft · 114.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Jun 27, 2005
— MONSON JON E AND MELINDA M
Bk/Pg 0067/0254
Aug 25, 1983
— STRADER MARK C & HELEN D
Bk/Pg 0025/0975
More on Skyline Ridge Rd
4 SKYLINE RIDGE RD
$337,100 · 1.75 ac · Built 1904
11 SKYLINE RIDGE RD
$1,780,540 · 10.49 ac · Built 1775
30 SKYLINE RIDGE RD
$991,000 · 5.53 ac · Built 1964
40 SKYLINE RIDGE RD
$186,900 · 4.64 ac
49 SKYLINE RIDGE RD
$30,370 · 19.28 ac
54 SKYLINE RIDGE RD
$1,155,300 · 4 ac · Built 1984
66 SKYLINE RIDGE RD
$994,410 · 14.85 ac · Built 1809
89 SKYLINE RIDGE RD
$1,089,000 · 3.07 ac · Built 2011