Assessed value
$448,200
$357,100 bldg · $91,100 land
Acreage
1.2 ac
$373,500 / ac
Land use
101
TG
Year built
1948
2,943 sqft
Building

- Style
- Colonial
- Year built
- 1948
- Living area
- 2,943 sqft · 1.9 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Oct 11, 2022
— GRANGER PHIL &
Bk/Pg 0094/0716
Dec 13, 2021
— FAREWLL LINDA &
Bk/Pg 0093/0582
Oct 17, 1978
— RANNESTAD HAROLD & JOYCE EVA
Bk/Pg 0022/0912
More on Main St South
5 MAIN ST SOUTH
$944,500 · 0.49 ac · Built 1880
11 MAIN ST SOUTH
$600 · 0.1 ac
27 MAIN ST SOUTH
$696,200 · 1 ac · Built 1989
41 MAIN ST SOUTH
$357,100 · 1 ac · Built 1850
44 MAIN ST SOUTH
$580,900 · 0.3 ac · Built 1880
47 MAIN ST SOUTH
$398,300 · 2.26 ac · Built 1963
48 MAIN ST SOUTH
$442,800 · 0.5 ac · Built 1800
55 MAIN ST SOUTH
$382,000 · 1.66 ac · Built 1865