Assessed value
$519,200
$403,600 bldg · $115,600 land
Acreage
2.22 ac
$233,874 / ac
Land use
101
RR3
Year built
2000
3,521 sqft
Building

- Style
- Cape Cod
- Year built
- 2000
- Living area
- 3,521 sqft · 134.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
Recorded sales
Apr 11, 2016
— SALVATO JASON AND DEVON
Bk/Pg 0086/0023
Mar 2, 2015
— U.S. BANK NA
Bk/Pg 0084/0730
Jun 25, 1999
— TREDENNICK SHANNON Y &
Bk/Pg 0050/0057
Mar 9, 1999
— YOUNG JANET P &
Bk/Pg 0049/0411
Mar 9, 1999
— PITCHER WARREN L
Bk/Pg 0049/0410
More on Hut Hill Rd
9 HUT HILL RD
$564,600 · 1.09 ac · Built 1839
15 HUT HILL RD
$456,600 · 1 ac · Built 1839
18 HUT HILL RD
$504,800 · 2.74 ac · Built 1965
19 HUT HILL RD
$293,900 · 0.9 ac · Built 1846
21 HUT HILL RD
$141,000 · 1.15 ac · Built 1910
24 HUT HILL RD
$300,500 · 1.88 ac · Built 1959
32 HUT HILL RD
$323,400 · 1.89 ac · Built 1954
35 HUT HILL RD
$387,800 · 0.91 ac · Built 1910