Assessed value
$499,800
$308,600 bldg · $191,200 land
Acreage
5.03 ac
$99,364 / ac
Land use
101
RR3
Year built
1979
2,640 sqft
Building

- Style
- Ranch
- Year built
- 1979
- Living area
- 2,640 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingle
Recorded sales
May 11, 2022
— GIACALONE BRIAN AND LAURA
Bk/Pg 0094/0200
Nov 12, 2014
— WELLMAN MICHAEL
Bk/Pg 0084/0265
Aug 2, 2004
— LENA ROBERT W AND ANN
Bk/Pg 0065/0272
Nov 26, 2003
— LENA ROBERT W
Bk/Pg 0063/0192
Nov 26, 2003
— LENA ANN
Bk/Pg 0063/0190
More on Main St South
5 MAIN ST SOUTH
$944,500 · 0.49 ac · Built 1880
11 MAIN ST SOUTH
$600 · 0.1 ac
27 MAIN ST SOUTH
$696,200 · 1 ac · Built 1989
41 MAIN ST SOUTH
$357,100 · 1 ac · Built 1850
44 MAIN ST SOUTH
$580,900 · 0.3 ac · Built 1880
47 MAIN ST SOUTH
$398,300 · 2.26 ac · Built 1963
48 MAIN ST SOUTH
$442,800 · 0.5 ac · Built 1800
55 MAIN ST SOUTH
$382,000 · 1.66 ac · Built 1865