Assessed value
$727,800
$566,000 bldg · $161,800 land
Acreage
5 ac
$145,560 / ac
Land use
107
RR4
Year built
2004
2,736 sqft
Building

- Style
- Custom Colonial
- Year built
- 2004
- Living area
- 2,736 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboard
Recorded sales
Oct 15, 2012
— BROWN RICHARD
Bk/Pg 0081/0123
Oct 10, 2003
— MUCCIO JOHN
Bk/Pg 0062/0722
Nov 13, 2001
— HOWLAND JAMES A
Bk/Pg 0054/0897
Jun 5, 2001
— HOWLAND JAMES A
Bk/Pg 0053/0571
Sep 12, 1967
— BARNEY SYLVESTER & BARBARA
Bk/Pg 0017/0234
More on Beach Hill Rd West
8 BEACH HILL RD WEST
$1,467,900 · 18.14 ac · Built 2012
10 BEACH HILL RD WEST
$617,400 · 4 ac · Built 1994
11 BEACH HILL RD WEST
$380,200 · 2.21 ac · Built 2003
25 BEACH HILL RD WEST
$354,400 · 4.18 ac · Built 1950
30 BEACH HILL RD WEST
$465,000 · 4.37 ac · Built 1995
57 BEACH HILL RD WEST
$762,100 · 5 ac · Built 2006
67 BEACH HILL RD WEST
$298,800 · 5.54 ac · Built 1960
BEACH HILL RD WEST
$74,500 · 12.88 ac